Hodowla zwierząt

1) Wielu ekspertów i doświadczonych hodowców zaleca tym początkującym, aby zaczęli oni od hodowli niewielkiej ilości zwierząt. Te należy sprowadzić z kolei z innej, dobrej hodowli. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zwierzę będzie zdrowe i będzie dobra podstawą naszej hodowli. Stopniowo zaleca się zwiększanie stada. Jednak na samym początku należy zdobyć odpowiednią wiedzę teoretyczną odnośnie zwierząt hodowlanych tak, aby wiedzieć jak zareagować w razie chorób, dziwnych zachowań zwierząt. Warto też wiedzieć, jakie zachowania są typowe, aby nie mylić objawów.

2) Rozród bydła dzięki metodzie inseminacji nadal cieszy się wielkim uznaniem. Posiada on wiele plusów. Można wykorzystać nasienie o najwyższej jakości i potencjale genetycznym. Hodowca posiada również pewność, że otrzymał nasienie od zdrowego buhaja, który jest pod stałą opieką weterynarza. Jest to również oszczędność czasu. Jedyne, czego oczekuje się od hodowcy to dokładnej obserwacji swoich zwierząt oraz informowania inseminatora o dotychczasowych przebiegach rozrodu.

3) Jak pielęgnować gołębie w czasie zimy? Ta informacja na pewno zaciekawi niejednego hodowcę, szczególnie tego początkującego. Zima to dla gołębi okres odpoczynku. Należy je odpowiednio karmić, ale również dostarczać odpowiednich witamin. Zaleca się, aby w przygotowywanym pokarmie było ok 80% jęczmienia. Ci hodowcy, którzy biorą czynny udział w wystawach powinni zadbać o pielęgnację upierzenia. A w tym pomogą rośliny oleiste, których wartość w mieszance powinna wynosić 20%.

4) Drób w ekogospodarstwie – tym chce zająć się wielu młodych hodowców. Oczywiście jest to jak najbardziej możliwe, jednak należy pamiętać o tym, aby stworzyć dobre warunki do tego typu hodowli. Konieczny jest wybieg na zewnątrz oraz naturalny pokarm. Tutaj mogą być to pasze naturalne pochodzenia roślinnego. W paszy ekologicznej nie powinno zabraknąć: ryb, mleka, skorupiaków i wszelkich przetworów mlecznych. Jeśli zaś chodzi o wielkość wybiegu – jest to kwestia regulowana przez prawo i należy się jej trzymać.