Jaka musi być budka dla jerzyka?

Większości osób budki dla ptaków kojarzą się z prostym domkiem. Coś co po prostu się robi – nie trzeba przecież tłumaczyć nikomu jak powinna wyglądać budka dla ptaków. Jednak jeżeli bardziej zainteresujemy się tematem, to istnieją budki dla niektórych ptaków, które muszą spełniać pewne wymagania. Przykładem takiej sytuacji jest budka dla jerzyka.

Jeżeli chcesz zbudować budkę dla jerzyka, to musi ona spełniać pewne wymagania o których opowiem w tym artykule. Jednak możesz też kupić gotową budkę dla jerzyka na przykład tutaj mkwpracownia.pl .

3216866(28)
Jak widać budka dla jerzyka brzmi jak coś banalnego i prostego.

Jaka powinna być budka dla jerzyka?

  • Podstawowa rzecz o którą trzeba zadbać, to odpowiednie wymiary. Najlepiej gdyby budka dla jerzyka była ona szersza niż 36 centymetrów, dłuższa niż 18 centymetrów i wyższa niż 16 centymetrów. Takie wymiary pozwolą na komfortowe mieszkanie ptaków.
  • Odpowiedni montaż – to jest również bardzo ważne. Jeżeli chcesz by ptaki mogły bezpiecznie korzystać z budki to trzeba zapewnić co najmniej 5 metrów pod budką wolnej przestrzeni (pozbawionej półek, kabli, przewodów, itd.). Dzieje się tak, ponieważ ptaki po wyjściu z budki przez pewien czas spadają swobodnie i dopiero potem zaczynają lecieć poziomo.
  • Odpowiednie wykonanie – najlepiej gdyby jedna ze ścian budki dla jerzyka była ruchoma. Ułatwi to sprzątanie w budce, które jest konieczne, żeby była ona co roku zamieszkiwana przez nowe ptaki.
  • Odporność na wilgoć – budka dla jerzyka powinna być wykonana z materiałów, które są przynajmniej w pewnym stopniu odporne na wilgoć. Dzięki temu zapewnimy ptakom dobre warunki do życia.

Jak widać budka dla jerzyka brzmi jak coś banalnego i prostego, jednak tak naprawdę trzeba poświęcić trochę czasu by zbudować dom, w którym ptaki będą czuły się dobrze.