Warzywa

   Wiele osób uwielbia paprykę czy to czerwoną, zieloną czy żółtą. Wykorzystywania jest do wielu potraw, jak również jako przekąska między posiłkami. Warto więc mieć ją w swoim ogrodzie. Jeśli chodzi o uprawę papryki to dobrze jest zacząć końcem zimy, jednak wtedy nasiona należy trzymać w pomieszczeniu. Dopiero później następuje przeniesienie ich do ogrodu. Sadzonki ustawia się w odległości od 18-24 cm w rządku. Jeśli chodzi o glebę to musi być ona żyzna i przepuszczalna. Warto stosować nawozy uzupełniające.

Kilka porad na początek dla tych, którzy chcą uprawiać pomidory w szklarni. Ważna jest ziemia – należy przygotować odpowiednią mieszkankę (może być standardowa). Taką glebą na początku należy wypełnić tacę. Następnie na tacę dodać nasiona na głębokość 7mm. Warto je na kilka dni przykryć. Później zaś odsłonić, gdy zaczną kiełkować. Nasiona muszą leżeć pod lampą w odległości ok. 10-15 cm. 4 centymetrowe sadzonki można już przesadzić do pojemników. Im będą większe, tym bardziej będą potrzebowały przesadzenia.

Dlaczego warto sadzić kapustę? Jest nie tylko zdrowa, ale także odporna na zimno, co ułatwia znacznie jej uprawę. Do rozwoju potrzebują przede wszystkim żyznej gleby. Warto zacząć sadzenie kapusty w takim okresie, aby przed latem zdążyła dojrzeć. A czas ten zależy od tego, jaką odmianę kapusty wybierzemy. Warto tylko pamiętać o tym, aby kapusty były sadzone w odpowiedniej odległości od siebie. Wynosi ona od 35 – 70 cm – tu w zależności od wielkości główki.

Czosnek – dobry nie tylko do potraw, ale również idealny jako lekarstwo na zimowe przeziębienia. Można go podawać chorym z mlekiem i miodem lub z z sokiem z cebuli. Jeśli chodzi o jego zasadzenie to najlepiej jest to zrobić przed połową października. Najbardziej korzystna będzie dla niego ziemia próchnicza, mająca pH obojętne. Należy go nawadniać, nawozić. Chwasty oczywiście usuwamy. Czosnek sadzimy w ziemi na głębokości 30 cm na użyźnionej nawozami glebie (można zastosować nawóz fosforowy, potasowy).