Zatroszcz się o żywopłot

Żywopłot ma przede wszystkim dobrze wyglądać i pełnić funkcję estetyczną. Jednak dodatkowo chronią one także przed kurzem, spalinami oraz wiatrem. Nie można zapominać także o tym, że gwarantują one swego rodzaju poczucie intymności we własnym ogrodzie.

Taki żywopłot może zostać uformowany przez ogrodnika zarówno z roślin ozdobnych jak i z tych owocujących. Przed ich zakupem warto się zastanowić, jakie konkretnie gatunki roślin wybierzemy. Warto by było odporne na mróz, suszę oraz na szkodniki.

Do żywopłotów najczęściej stosuje się ligustr pospolity, który dorasta nawet do 3 metrów. Można do stworzenia takiego żywopłotu zastosować także takie gatunki jak berberys czy forsycje. Uznaje się, że dobrą porą na założenie żywopłotu jest jesień, ponieważ wtedy są najbardziej optymalne warunki do sadzenia drzew i krzewów.

Wpływa na to także odpowiednia wilgotność gleby oraz powietrza. Można zdecydować się na żywopłoty zimozielone, które jednak pasuje przycinać co jakiś czas. Jednak ogrodnik może założyć sobie także żywopłot z wielu gatunków roślin lub nawet z drzew owocowych.