Zwalczanie chorób w ogrodzie

Wydawać by się mogło, że walka ze szkodnikami czy chorobami grzybowymi pojawia się w ogrodzie tylko w tak zwanym sezonie. Jednak gdy zależy nam na prawidłowym funkcjonowaniu ogrodu, wtedy powinniśmy o niego dbać przez cały rok.

Nie od dziś znana jest zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W tym celu należy zapoznać się z najczęściej występującymi chorobami i szkodnikami w ogrodach polskich. Jedna z najczęściej występujących chorób jest tak zwana drobna plamistość liści. Ta dolegliwość dotyka przede wszystkim drzew pestkowych. W tym celu zaleca się wykonanie specjalnych oprysków.

Inną z chorobą pojawiającą się w naszym ogrodzie może być tak zwany parch jabłoni. Grzyb rozwija się w opadających liściach by w nowym cyklu rozwojowym rozsiać zarodniki. Aby temu zapobiec zaleca się wykonanie oprysku na opadłych liściach, tak by przyspieszyć proces ich rozkładu.

Natomiast jedynymi z groźniejszych szkodników są między innymi bawełnica korówka a także miodówka gruszowa. Jednak i z tym problemem ogrodnik może sobie poradzić przy zastosowaniu oprysku.